Perly mořské a sladkovodní

Perly vznikají uvnitř ústřice nebo perlorodky. Po vniknutí zrnka písku, nebo drobného kamínku postupně třením o vnitřní stěnu živočicha dochází k nabalování jednotlivých vrstev. Vytvoření perly trvá několik let. Stejně jako perlorodky jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly). Perly jsou ceněné především ve šperkovnictví.

Přírodní perly

Přírodní perly vznikají, pokud do schrány ústřice vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné ústřici může růst  pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané, v závislosti na množství, kvalitě a tvaru perleťové hmoty; lze je koupit převážně na aukcích.

Perly z chovů

Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do ústřic zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.

Sladkovodní perly

Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mj. proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.

Druhy perel

 

Perly Akoya (japonsky slaná voda) pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a jejich barva může mít rozličné zbarvení: krémové, růžové, stříbřité nebo zelené. V teplejších vodách při pobřeží Číny mohou perly růst až dvakrát rychleji než v chladnějších japonských vodách.

Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže např. pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.
Perly z jižního Pacifiku se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 cm – 2 cm v průměru a proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech.
Perly Mabe mají tvar polokoule což je způsobeno tím, že vznikají usazené uvnitř ústřic na stěnách jejich schránek. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA a kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic k nimž jsou upevňovány plochou stranou.

 

Katarské perly a perlový ostrov

Jsou přírodní, je jich deset milionů a tvoří největší a nejkrásnější sbírku na světě. Jejich majitel katarský podnikatel Husejn AI Fardan údajně zná dopodrobna každou z nich. V současné době buduje v Perském zálivu umělý ostrov připomínající fantastický perlový náhrdelník. Ve Fardanově sbírce jsou pouze přírodní perly, žádné kultivované. Řada z nich má neopakovatelný růžový nádech, každá je zcela unikátní.

Získávají je lovci perel přímo v Perském zálivu, ale do Kataru je dodávají i obchodníci a klenotníci z celého světa - ze Švýcarska, Francie i asijských zemí. Husejn AI Fardan na cenu nehledí. Za některou zaplatil 300 tisíc eur, za jinou půl milionu. Nejnovější přírůstek do sbírky ho stál 1,2 milionu eur. S perlami rozloženými na červeném podkladu na kulatém stole tráví AI Fardan dlouhé hodiny. Tvrdí, že rozezná každou z nich podle lesku. Je přesvědčen, že nic krásnějšího než perly na světě není.

I jeho nejnovější aktivita má v názvu i designu perly. Asi 350 metrů od katarského pobřeží nechal vybudovat umělý ostrov ve tvaru perly. I dva zálivy, které budou sloužit jako přístavy, jsou ve tvaru perel a celý projekt napodobuje fantastický perlový náhrdelník z Fardanovy sbírky.

 

Perlový ostrov má rozlohu 4,1 milionu čtverečních metrů a k jeho vzniku bylo třeba nejprve vysušit část moře a pak tam navézt šestnáct milionů kubických metrů zeminy. Výstavba začala 20. července 2004, o dva roky později už ostrov existoval. Třicet tisíc dělníků třiceti národností tam pracuje dvanáct hodin denně pět dní v týdnu. Projekt bude dokončen v roce 2011. Nabídne šestnáct tisíc přepychových vil a bytů privilegovaným osobnostem z celého světa. Z osmdesáti procent bude na ostrově obytná zástavba, z dvaceti luxusní butiky, restaurace a další zařízení. I prodejny budou odpovídat obyvatelům -auta Bentley, tašky a kufry Hermes nebo Vuitton, hodinky Rolex a podobně.

Na ostrově bude dvě stě přepychových restaurací, čtyřhvězdičková bistra s nepřetržitým provozem, tři mezinárodní hotely a tři butik hotely a pět nebo šest plážových klubů.

Služby

Na kartu Perlového ostrova budou mít místní obyvatelé zajištěno lékařské ošetření v Perlové nemocnici nebo si mohou zapsat děti do školy Perlového ostrova. Mezaliance tam nehrozí. Padesát kilometrů podzemních komunikací zajistí diskrétní odvoz odpadů ze suterénů domů. Odsolovací centrum mořské vody denně upraví 35 tisíc kubických metrů vody na zalévání zahrad a čištění komunikací.

Na pětatřicet kilometrů pláží se postupně dováží písek ze sousední Saúdské Arábie, protože je nejjemnější. Sto kilometrů nově budovaných komunikací zajistí spojení po ostrově, kde vyrůstá patnáct čtvrtí. Některé názvem připomínají Středomoří, například Benátky, které jsou i tady protkané kanály, Zahradní čtvrť je zas doslova utopená v zeleni. Nejluxusnější je Dana, kterou tvoří devět soukromých ostrůvků propojených jen silnicí. Ostrůvky vlastní členové arabských královských rodin. Ve čtvrti Abraj vyrůstají výškové domy s luxusními byty.

Ekologie

Při budování Perlového ostrova se počítalo i s hrozícími klimatickými změnami vyvolanými oteplováním planety. Ostrov byl vybudován dva a půl metru nad úrovní mořské hladiny a všechny stavby jsou schopné bez problémů vzdorovat vichřicím o rychlosti až 150 km za hodinu. Při výstavbě se dodržují přísná ekologická pravidla, aby nebyl ohrožen život flóry a fauny v okolním moři.

Protože půjde o soustředění nejbohatších a nejslavnějších lidí planety, jaké na tak malé ploše nemá v historii obdoby, maximální pozornost se věnuje zajištění bezpečnosti. Na všech veřejných prostorách budou zabudovány kamery a kolem pobřeží budou nepřetržitě projíždět hlídkové lodě.

Zájem

Prodej vil a ostrůvků začal už před několika měsíci. Zájem je obrovský. Soukromé ostrůvky jsou už prodané všechny do jednoho. Průměrná ceny bytu ve výškovém domě představuje 400 000 dolarů, jeden z ostrůvků se během šedesáti minut prodal za 500 milionů dolarů. Ceny se pohybují den ze dne. Zásadně směrem vzhůru. Perlový ostrov se stal pojmem a synonymem luxusu a příslušnosti k nejbohatším lidem planety. 

Ošetřování perel